Nädal 18 küsimus ja vastus
Nädala 18 küsimus oli: Nimeta kolm alpinismis kasutusel olevat sõlme, mida saab kasutada stopperina, aasana ja kahe köie ühendamiseks.
Selgituseks lisasime veel, et stopper – sõlm mis tehakse köie otsa, et laskumisel poleks võimalik üle köie otsa maha sõita. Stopper on tavaliselt ühekordne ning on sõlme algkuju.
1) kaheksasõlm
2) ülekäesõlm
3) kalamehesõlm
Kasutan juhust ja kirjutan veidi lahti ka:
stopperid – nagu eelnevalt öeldud sõlme algkuju ja tehakse köiele vältimaks köie läbilibisemist. Stopperid on aluseks erinevatele aasade- ja silmussõlmedele. Pildil vasakult paaremale: kalamehesõlm, kaheksa, ülekäesõlm (tuntakse ka lihtsõlmena)
Aasad – Des Pawson kirjutab oma sõlmede raamatus aasade kohta järgmist ” Aasa võib visata mingi eseme ümber, et köit paigale kinnitada, seda võib sidud piha või randme ümber, kuid ajada ka läbi rõnga või konksusilma. Samuti võib aasu omavahel ühendada, et liita kahte oluliselt erinevas mõõdus köit. Mõned selle perekonna sõlmed moodustavad köie otsa mitu aasa; teised seotakse keskele. Mõned aasad on fikseeritud mõned on loodud nii, et need libiseksid ja muudaksid oma suurust.
Ülekäesõlm aasaga (juhisõlm) – kasutatakse köie fikseerimiseks, abivahendiks tavaliselt karabiin. Tänaseks asendatud kaheksaga, kuna sõlm on peale koormust raskesti lahti seotav.
Kaheksa aasaga (austriajuhisõlm) – kasutatakse köie kinnitamiseks karabiiniga, samuti on võimalik siduda seda sõlme otse. Selleks tehakse köiele kaheksa stopper, köie ots pannakse ümber või läbi koha mille külge tahetakse köis siduda ning korratakse köie otsaga stopperi kuju.
Kalamees aasaga – see on libisev aas ja kasutatakse karabiini fikseerimiseks köie otsa näiteks enesejulgestus otste puhul.
Ühendavad sõlmed ehk steegid – veel kord laenan definitsiooni Des Pawsoni sõlmede raamatust “Steeki kasutatakse kahe köie ühendamiseks. Enamiku steekide puhul peavad kasutatavad köied olema võrdse jämedusega, et seotav sõlm oleks kindel.”
Ülekäe sõlmega kahe köie ühendamine (hobusesabasõlm: Matkatarkuste taskuraamat lk 214) – kasutatakse köite ühendamiseks kui laskutakse topelt köiega ja peale laskumist tõmmatakse köied alla. Vabad otsad jäetakse 15-20 cm, sõlmel on selline kuju mis viib ohu, et sõlm kuskile kinni jääb võimalikult väikeseks.
Kaheksasõlm kahe köie ühendamiseks – kasutatakse siis kui on vaja jätkata kahte ühe jämedust köit.
Topelt kalamehesõlm (tuntakse ka greipvain nime all, ilmselt see nimi tulnud NLiidu aegsetelt mägiturjaadidelt siia maarjamaale) – kasutatakse kahe ühejämeduse köie ühendamiseks, alpinismis tavaliselt kasutusel haaravasõlme abinööri aasaks ühendamisel. Võib teha ka kolme keeruga, parim sõlm väikese läbimõõduga abinööride ühendamiseks sest võtab köie tugevusest kõige vähem maha (umbes 5-10%). Lahti sidumine väga raske.