GPSist ja navigeerimisest merel
Siin artikkel, mis ilmus viimases KanuuKajaki ajakirjas:
Möödunud suvel vahetas Garmin GPSMAP 78s välja “vana tööhobuse” GPSMAP 76csx’i. Mis on muutunud? Seade on välimuselt muutunud modernsemaks oma lõigatud profiilidega ja sisult saanud särtsu juurde kiirema protsessori ja suurema salvestusmahuga 1,7 G kaartide jaoks. Ekraan on muutunud värvilisemaks ehk endise 256 color TFT ekraani asemel 64 000 color TFT. Batareide vastupidavus on tõusnud 16 tunnilt 20 tunnile.Seadistamine
Enne esimest kasutamist merel tuleb GPS’il seadistada koordinaatide formaat merekaartide järgi. Tänapäeval on enamike merekaartide horisontaaldaatum WGS84 ja koordinaadid kujul kraadid, minutid ja minuti kümnendarv (59 23.50`N 027 27.00`E) mis GPS’is tähendab formaati hddd mm.mmm. Paberkaardilt koordinaate GPSi sisestades tuleb jälgida, et ühe kraadi moodustab 60 minutit, aga üks minut jaguneb vastavalt komakohtadele 10, 100 või 1000. Sellest sõltub täpsus – laiuskraadil kuni 200 m, 20 m või 2 m. Mõeldes navigeerimisele pimedas või udus tuleb kaardilt mõõta minuti komakohad vähemalt kahe kohani.
Enne seadistamist tasub valida “profiil meresõit” ja teha kõik vajalikud seadistused: koordinaatide kuju, vahemaa ja kiirus, kui kasutate merel miile ja sõlmi. Valige kaart mida kasutate merel navigeerides ja lisage kiirmenüüsse valikud, mida on vaja kiirelt leida. Näiteks kaart, kompass, satelliidid, reisiarvuti, sihi ja mine. Siis ei pea te asjatult ebamugavas olukorras menüüdes surfama. Profiil salvestatakse automaatselt ja järgmisel korral tuleb valida vaid õige kasutaja profiil ning GPS on valmis merel navigeerimiseks.
Mõned võimalused
Kasutaja teekonna punktidega on võimalik mitmeti toimida. Neid saab käsitsi sisestada mõõtes need paberkaardilt. Näiteks Eesti Veeteede Ameti merekaartidelt või Regio Maantee atlasest, aga alati tuleb jälgida kaardi horisontaaldaatumit ja koordinaatide esitamise kuju. Teekonnapunktiks saab märkida GPSi hetkeasukoha. Selleks tuleb ülalpool kirjeldatud seadmel hoida all ENTER klahvi, hiljem on võimalik neid märgitud punkte kasutada navigeerimisel. Anna igale teekonnapunktile kindel nimi ja lisa kommentaar. Väga raske on hiljem mõistatada, miks mul on seadmes teekonnapunktid, mille nimed on mittemidagi ütlevad 001 ja 002.
Kasuta reisiarvutit, et saada infot oma edenemise kohta – kaua oled olnud teel, milline on keskmine liikumis kiirus, palju on aega päikese loojumiseni ehk kui palju on veel valget aega. Seda infot saad kasutada edasiste otsuste tegemiseks.
GPSMAP 78s’i teeb meresõbralikumaks funktsioon MOB (man overboard). Hoides all nuppu FIND märgitakse hetkeasukoht teekonnapunktina ja seatakse GPS navigeerima samasse teekonnapunkti. Rohkem on see küll kasutatav suuremate veesõidukitega kui keegi vette sattub.
Lisa omale kiirmenüüsse “satelliitide vaade”, saad jälgida milline on seadme täpsus ja sellel lehel näidatakse sinu positsiooni kordinaate. Võimaldab kiirelt leida oma positsioon ja teatada see teistele veesõidukitele või päästjatele. Näiteks minu asukoht on 59 kraadi 19,508 minutit North’i (põhjalaiust) ja 024 kraadi 33,299 minutit East’i (idapikkust). Merevalvekeskus kinnitas, et sellisel viisil koordinaatide teatamist kasutavad professionaalsed merel liikujad ja nii saadakse teatajast kindlasti aru.
Sihi ja mine fuktsioon võimaldab lukustada GPSi kompassi visuaalselt valitud kursile. Näiteks soovid hoida kursi mõne eemal asetsevale loodus- või tehisobjektile, valid menüüst “sihi ja mine” ning lukustad seadme kursile.
Vahel võib tekkida olukord, kus on vaja navigeerida paika mille koordinaate Teil ei ole aga GPS seadmes on kaart. Sellisel puhul vajutage klahvi MARK ja valige KAART ning liigutage kursor kaardil vajaliku kohta ning vajutage ENTER. GPS suunab Teid näidatud kohta.
Kui soovid jälgida kindlat marsruuti siis koosta omale teekond valides peamenüüst “teekonna planeerija” ning kasutad teekonda luues enda teekonnapunkte või kaardil olevaid huvipunkte. Teekonna kasutamiseks vajuta FIND ja vali “teed” ning seade juhatab teid automaatselt ühest punktist teise kuni teekonna viimase punktini.
GPSi kaardid
GPSi kaarte on laias laastus kolme tüüpi: merekaardid, topokaardid ja teedekaardid.
Meerekaartidel on info pigem suurematele alustele nagu sadamate sissesõidud, mere sügavus, madalikud. Aga ka kajaki sõidus kasutatavat infot näiteks rannajoon ja tüüp ehk on võimalik aimata, kas sobib randumiseks ka tugeva tuule ja kõrge lainega. Veel on sinna märgitud laevateed. Oma väikese alusega peab olema valvas, et mitte jääda jalgu suurematele.
Topokaardid sisaldavad infot maismaa kohta: teed, rajad, metsasihid, kõrgusjooned jmt. Lisaks erinevat infot vaatamisväärsuste, majutusasutuste, teenindusasutuste jmt. kohta. Merel navigeerides annab seda tüüpi kaart infot, mis on ees ootamas maismaal. Näiteks kas paik on asustatud ning kas on võimalik leida puhast joogivett. Piiranguks on seadme võime näidata korraga vaid ühte tüüpi kaarti ehk info saamiseks pead kaarte sisse ja välja lülitama vastavalt millist soovid vaadata.
Teedekaardid on mõeldud kasutamiseks autonavigaatorites ja seda tüüpi kaart sobib kõige vähem kasutamiseks merel.
NB! GPS’s olev kaart ei asenda paberkaardil tehtavat marsruudi planeerimist, vaid on abivahendiks.
Hoiatused ja soovitused
GPS ei asenda kunagi head navigeerimise oskust ja on vaid täienduseks kaardile ja kompassile.
GPS’i kaasas kandes treeni alati selle kasutamist, kehva nähtavusega ja lainega on keeruline tuletada meelde kuidas leida menüüdest vajalikud funktsioonid.
Võta alati kaasa varu akud või patareid, ilma vooluta on seade kasutu.
Kaitse GPS veekindla kotiga – IPX7 tähendab, et GPS on veekindel 30 minutit ühe meetri sügavusel. Akusid vahetades kulub seadme tagakaane tihend. Vesi võib pääseda akude kambrisse ja mälukaardi pesa juurde, mis rikutakse merevee poolt.