Saada päring!
Seiklus- ja matkafirma 360 KRAADI

Berdi muljed tiimikanuu matkast

Pühapäeval käisime Kasari jõel tiimikanuusid testimas ja vabariigi aastapäeva tähistamas.

Kanuud panime vette Teenuse mõisa juurest ja matka lõpetasime Kasari silla all, see teeb ca 23 km. Sadas lund, lõrtsi ja vihma ning puhus küllaltki tugev vastutuul. Ühes kanuus oli 10 ja teises 9 inimest. Lõunaks sõime Laastre paisu juures suppi ja pidupäeva puhul jõime hõõgveini. Matkaks kulus natuke üle 4 tunni.

Meie andmetel oli tegemist Eesti esimese tiimikanuu matkaga. Tuli välja, et tiimikanuud on üllatavalt kiired. Enne matka arvasin, et tavalistest kanuudest on nad kiiremad, aga süstale vastu ei saa. Mul oli gps kogu aeg sisse lülitatud ja päeva keskmine liikumiskiirus oli 7 km/h. Sõitsime allavoolu, aga Teenuse ja Kasari ei voola väga kiiresti ja tuul oli vastu. Lagedatel Kasari luhtadel oli vastutuul nii tugev, et ületas allavoolu efekti. Seetõttu oli voolu mõju suhtliselt väike ja isegi kahese kajakiga on pikaajaliselt sellise kiiruse hoidmine küllaltki kõva punnitamine. Ja ega me väga ei kiirustanud, tulime paraja matka tempoga. Maksimaalseks kiiruseks mõõtis geps Kasari silla all tugevas allavoolus 17km/h, sel hetkel sai muidugi täie rauga pandud.

Teine järeldus on see, et tiimikanuud on suht stabiilsed. Lempsi katsetele tiimikanuuga eskimopööret teha (arvatavasti siis seda esimest poolt pöördest) reageeris paat loiult õõtsudes. Ka selle peale, kui mõni mees kanuus püsti tõusis ei juhtunud midagi. Tüürimehel ongi parem istuda mitte tagumise pingi, vaid paadi ääre peal. Nähtavus on sealt oluliselt parem, aga stabiilsust see tuntavalt halvemaks ei tee.

Tüürimehel tegevust jätkub. Üldiselt sarnaneb tüürimine rafti juhtimisele, aga kanuu reageerib aeglasemalt. Nagu parveski, on järsematel pööretel tüürimehel hea lisaks oma aeruga vehkimisele ka käsklused appi võtta. Kindlasti peab arvestama sellega, et kanuu kiirus ja inerts on suuremad ja pöörded toimuvad viivitusega. Arvan et suuremate ja rahulikumate jõgede peal saab ka algaja peale mõningast sik-sakitamist juhtimisega hakkama. Kuid tähelepanu ei tohi kogu sõidu jooksul hajuda. Matka jooksul proovisin paadis eri kohtades istumist. Keskel olles saab sõbradega vabalt juttu ajada ja ümbrust nautida. Millelegi mõtlema ei pea, aertuad automaatselt ja tunned matkast mõnu. Eesistuja roll on tempo andmine ja seal peab juba natuke tähele panema. Keskmised istuvad üsna tihedalt ja seetõttu on tõmme lühike ja kiire, seda peab ees istudes arvestama. Sakslased võrdlesid väikese kanuu juhtimist sõiduautoga ja tiimikanuud veoautoga. Tiimikanuus on tüürimehe roll kindlasti kõige suurem ja näiteks Timo arvates ka kõige huvitavam.

Ruumi väga üle ei jää. Ühepäevasele matkale on kümnekesi paras minna. Varuriided ja toidukraami mahutab otstesse ja pinkide alla. Mitmepäevasele matkale on soovitatav maksimaalselt seitse täiskasvanut. Siis saab ükshaaval pingis istuda ja varustuse kõrvalistuja kohale panna. Üksi pingil saab ka pikemate ja raulikumate tõmmetega aerutada. Kiiremini liigub paat siis, kui tugevamad mehed otstes ja naised ja lapsed keskel istuvad.

Kanuude käsitsi vedamine käib suht lihtsalt. Tiimikanuud pole mõeldud kiviste kärestike läbimiseks ja paisudest alla sõitmiseks. Laastre paisu juurest võtsime kanuud välja ja vedasime käsitsi 50 m ümber paisu. Kahepäevasel matkal on tõenäoliselt parem raskemad kompsud eraldi vedada. Ühepäeva varustust ja kanuud vedasime vabalt kuue mehega. Tühja paati veab nelja mehega.

Selle matka kõige huvitavam seik oli korraga seitsme merikotka nägemine. Ühe jõekäänaku tagant tõusis äkki lendu trobikond suuri linde. Enamus neist olid rongad, aga mina suutsin kokku lugeda vähemalt seitse merikotkast. Käänaku taha jõudes selgus ka lindude kogunemise põhjus. Jõe ääres, madalas vees vedeles mingi looma korjus.

Testisõidu ilm oli karm ja ega nautimisele eriti ei pühendunud. Kuid praegu juba mõtlen sellele, kui kihvt oleks sooja ilmaga tiimikanuuga näiteks nelja päeva pikkune matk marsruudil Väike-Emajõgi, Võrtsjärv, Suur-Emajõgi, Peipsi või kahe päevane Narva jõgi. Tiimikanuu suur eelis on see, et matkale saab vabalt kaasa võtta lapsed, koera, kassid ja muud tegelased:)

Tiimikanuu pilte näed siit albumist.

Bert