Saada päring!
Seiklus- ja matkafirma 360 KRAADI

Räätsamatkad enda tehtud räätsadega? – tee ise räätsad

Kuidas käepärastest vahenditest ise räätsasid valmistada? Triinu räätsade tegemise õpetuse juures ongi kõige olulisemaks peetud lihtsust ja kiirust. Maja tagant võpsikut saab pajuoksad, kuurist leiab nööri, paari tundi pusimist ja räätsad ongi valmis.

Räätsasid on võimalik teha mitmel erineval moel. Siin on pikem ja põhjalikum ülevaade nelinurksete räätsade tegemisest. Räätsade nelinurkne kuju on Triinu enda idee ja edasiarendus. Viimane video õpetab klassikaliste koprasaba tüüpi räätsade tegemist.

Kasutada tuleb hästi painduvat materjali. Vanasti oli kasutatud kuuse juuri, pärnakoort, toomingat, nahka ja muud. Tõenäoliselt parema tulemuse saad materjali eelnevalt töödeldes – keetes ja leotades. Triin kasutas tooreid pajuoksi, sest nii on kõige lihtsam.

{youtube}wFHokm9JBB0{/youtube}

Materjal toodud, tuleks sellel lasta natuke aega toas seista, siis on lihtsam painutada. Poolest tunnist piisab. Kõigepealt tuleb parajad jupid valmis lõigata.

{youtube}v_kiCSx3ZIo{/youtube}

Seejärel seo jupid kokku.

{youtube}IsaB5_g2vOc{/youtube}

Punu oksad vahele.

{youtube}w92nuBDesqU{/youtube}

Plaat ongi valmis.

{youtube}FbyyGDP0M5U{/youtube}

Räätsa kinnitamiseks jala külge kasuta nööri või linti ja kummi.

{youtube}lVeDKM7TUs0{/youtube}

Peale testimist selgus, et jala koht oli liiga ees. Triin tõstis seda natuke taha poole ja lõplik versioon sai selline.

 

 

 

 

 

Varvaste alla peaks jääma auk, et jalg vabalt liikuda saaks. Augu ette võib aga ristipulkasid lisada ja peeneid oksi punuda.

Nüüd lühike ülevaade ühe emapuuga räätsa tegemisest. See meenutab klassikalist koprasaba tüüpi räätsa.

{youtube}yl7Ew0XUqaE{/youtube}

 

See oli siis meie versioon ja algõpe. Loomulikult võite teha oma räätsad pikemad ja laiemad, miksida erinevaid tüüpe, sõltuvalt vajadustest, lumeoudest, materjalist ja muust.

Jõudu tööle!