Saada päring!
Seiklus- ja matkafirma 360 KRAADI

Uisuvalikust maratonihuvilisele

Tundub, et matkauisutamine harrastusena kogub tuure. Juba neli aastat (kui õigesti mäletan) on korraldatud Kalevipoja uisumaratoni. 2010 aastal plaanitakse ka uisumaratonide sarja. Sellega seoses oleme ka maratonihuvilistelt ja muidu harrastusuisutajatelt saanud hulga küsimusi. Peamiselt on küsimused varustuse kohta. Kuna 360 kodulehel käib informatsioon peamiselt matkauisutamise kohta, siis proovin järgnevalt vastata mõnedele enamlevinud küsimustele ka harrastaja vaatevinklist.

Millised uisud sobivad maratonideks?

Lühike vastus: suusasaapale mõeldud matkauisud.

Maratonidel osaletakse ka kiiruiskudega ja kui lähed esikohti püüdma on see tõenäoliselt vajalik. Samas tasub arvestada, et kui raja olukord halveneb (päikese, vee või paljude uisutajate tõttu), siis pead sumpama uisud jalas ja terad all. Matkauisud saad jalast eemaldada.

Põhimõtteliselt müüakse eraldi uisu terad ning saapakinnitus. Seega on lihtne valida sobiv tera ning seejärel panna sinna peale klamber mis vaja. Näiteks kui sul on olemas suusatamiseks SNS Pilot saapad, siis tasub valida see klamber ka uisule. Samamoodi saad valida ka teised SNS tüübid või NNNi. Uisutera valides tasub üle vaadata, et klambrit sinna ikka kinnitada saab. Näiteks Skyllermarks müüb kohe terasid koos klambriga, siis pole muret, et klamber peale läheb või ei lähe.

Kõige lihtsam põhjus miks klamber ei sobi on see, et uisurauale ei ole võimalik teha keskele kinnitusauke. Need augud peavad olema kas olemas, või peab raam võimaldama neid teha.

Lahtise kannaga uisk on kiirem (pikem tõuge). Kinnise kannaga stabiilsem. Rootsis valivad paljud (eriti vanemad inimesed) kinnise kannaga variandi. Ka matkadel on uisud tagant kinnised tavaliselt. Sellistega saab maratonidel vabalt hakkama. Eelis on ka see, et kui vaja siis võtad uisu ära ning kõnnid niisama. Tartus Samelini tehases olen müügil näinud randiga uisusaapaid (nagu suurendatud versioon vanadest seanahast saabastest).

Millise uisu pikkuse peaksin valima?

Tavalised uisu pikkused on 50 cm kandis. Pikem uisk võimaldab säilitada kiirust natuke kehvemal ja pehmemal jääl. Samas väga hea jää korral ei ole uisul sellist pikkust vaja. Maratonidel ei pruugi head jääd alati olla (loe: arvesta kahtlaste jääoludega 🙂

Milline peaks olema uisu tera paksus?

Uisu terad on erineva paksusega. Peast ei oska paksusi nimetada, aga põhimõte on lihtne – õhem tera on kiirem, aga nõuab paremat jääd. Paksem tera on aeglasem, aga lõikab vähem juuspeenetesse pragudesse sisse.

Mul on uisud, aga kas neid peab reguleerima?

Kui sul on SNS või NNN suusasaapad siis on klamber paigutatud tavaliselt uisu tera keskele. Siis asub jalg õigesti uisul. Siiski on mõnedel uiskudel võimalik liigu klambri esiosa. Kand peab asuma tera keskel. Eest peaks tera matkaoludes olema umbes suure varba ja järgmise varba vahel. See on jala tasakaalutelg. Lihtne on seda testida järgmiselt. Reguleerid klambrid paika ja lähed sõitma. Lased end ühele jalale liuglema. Jalg peab olema täpselt tasakaalus ja keha kerge uisul hoida. Kui jalg kaldub sisse, liiguta varbaid tsipa välja, kui jalg kaldub väljapool, siis varbaid jällegi sissepoole.

Lisaks on võimalik mõnedel uisuraudadel liigutada jalga uisul edasi-tagasi.

Siin on mõte lihtne. Mida eespool on jalg, seda kiirem on uisk. Mida tagapool on jalg, seda stabiilsem on uisk. Matkaoludes on see oluline, sest kerge nina liigub paremini üle jääkonaruste.

Matkadel kasutate keppe, kas saan teilt maratoniks laenutada?

Maratonidel on üldiselt keppide kasutamine keelatud. Kui see juhendis ka öeldud ei ole siis on see ebaturvaline ja kaaslaste vastu ebaviisakas.

Kust uiske osta?

AT-Sport müüb terasid, mis sobivad maratonidele.

Matkasport müüs matkauiske. Suusaklambrile sobivaid terasid hetkel ei tea lubada.

Panen kommentaaridesse veel kui keegi müüma hakkab.

 

Hea artikkel mis Aadu soovitas on siin

Uisuartikkel Rootsi keeles.

Uisuartikli Google tõlge eesti keelde (naljakas).