Tallinn 2011 ja kajakimatkad
Pakkusime Tallinn 2011 ideekonkursile välja mõned kajakimatkade ideed ja sihtasutuse loomenõukogu andis neile positiivse hinnangu. Eile käisime Triinuga programmi koordinaatoriga kohtumas ja täpsustasime meie pakkumist. Lõplikult selgub kõik 15.maiks, aga väga suure tõenäosusega lülitatakse meie kajakimatkad Tallinn 2011 Kultuuripealinna ametlikku programmi. Igatahes, kui me isegi ei saa ametlikku programmi, plaanime need ideed ellu viia.
Ideekonkursile kirjutasin augustis alljärgneva toreda loo. Nüüd, tagantjärgi on see endalegi mõnus lugemine:)
Eesti Mereaerutamine ja Tallinna Merepoolne Lugu
Mereaerutamine
Mereaerutamine ehk kajakitega matkamine merel on üks kiiremini kasvavaid vaba aja harrastusi maailmas. Seda saab põhjendata mitmeti. Kajaki ehk meresüstaga saab igale poole ligi, kajakisõit ei eelda olulist infrastruktuuri, see on lihtsalt kättesaadav ja seetõttu sujuvaks üleminekuks maalt merele. Kuid peamine põhjus seisneb arvatavasti selles, et vähemalt mereaerutajate arvates ei tunneta üheski teises paadis merd nii lähedalt kui kajakis. Ala harrastajate hulga kasv viimastel aastatel kogu maailmas olnud lausa plahvatuslik, Eestis kaasa arvatud. Tallinna ja terve Eesti hästi liigendatud rannik pakub kajakimatkamiseks suurepäraseid võimalusi. Kajakimatkamine moodsa ja kiirelt kasvava hobina on üks parimaid viise meie rannakultuuri pärandiga ja loodusega tutvumiseks ning ka külalistele tutvustamiseks.
Tallinna Merepoolne Lugu ja mereaerutamine
Oleme kajakimatku Eesti rannikul korraldanud juba 7 aastat. Meie üks populaarsemaid ja innovaatilisemaid tooteid on „Kajakimatk Tallinna Sadamates“. Sellel matkal räägime Tallinna Merepoolset Lugu moodsa ja aktiivse mereharrastuse käigus.
Maailmas ei ole just palju linnasid, millega sellisel viisil tutvuda saab. Analoogseid matku pakutakse veel näiteks Stockholmis, Chicagos ja New-Yorgis. Tallinna rannajoon ja kirev ajalugu pakuvad selleks suurepärast võimalust.
See kajakimatk kestab 3 tundi ja algab Tallinna kesklinnas Linnahalli juures. Aerutame Linnahalli ja Katariina kai vahelisel alal ja tutvume kõigi olulisemate vaatamisväärsustega merelt. Vaatame endist Patarei vanglat ja tutvume teele jääva kaheksa sadamaga. Pikemalt viibime Lennusadamas, maapeatuse teeme Katariina kai juures. Kõigi objektide juures räägime nende lugu – ajaloost, tänapäevast ja tulevikuplaanidest. Matkad on mõeldud algajatele ning ei eelda eelnevat kajakisõidu kogemust ja head füüsilist vormi.
Oleme Tallinna sadamate kajakimatku korraldanud igal nädalal kaks korda üksikutele huvilistele ja gruppidele vastavalt soovile. Plaanime sama graafiku alusel oma loo rääkimist jätkata ka järgnevatel aastatel. 2011 aastaks plaanime korraldada kajakimatku päeval inglise ja õhtul eesti keeles. Kajakimatka hooaeg kestab juuni-september.
Tegutseme edasi ka peale 2011 aastat ning näeme kultuuripealinna programmis osaledes head võimalust Tallinna Merepoolsele Loole ja kajakimatkadele tähelepanu tõmmata. Ühest küljest aitab meie lugu elavdada tähelepanu Tallinna mereturismi võimalustele. Teisalt juhib nii tallinlaste kui ka külaliste tähelepanu sellele, et Tallinn oma mitmekesiste võimalustega on tõeline merelinn.
Uus peatükk Eesti Mereaerutamise Loos
Eesti Mereaerutamise Lugu räägib sellest, et siin asub põhjamaade üks suurimaid süstade tootmise tehaseid. Lugu räägib ka seda, et Eestile saab tänu pikale merepiirile ja sisevete võrgule tuuri ümber aerutada. Esimesena tegi seda 1920 aastal vabadussõja veteran Johannes Maide. 2005.a. kordasid sama tuuri kolm noort kajakihuvilist, läbides kuu ajaga 1000 km. Eesti Mereaerutamise Lugu räägib ka selles, et suvel 2008 ületasid grupp meie mereaerutajaid Läänemere, sõites kajakitega Hiiumaalt Rootsi.
Ka Soomes kasvab mereaerutajate arv kiiresti, sest ka Soome rannik on kajakimatkamiseks suurepärane, kuid ometi Eesti omast erinev. Eesti ja Soome Mereaerutamise Lood ühinevad ühes toredas traditsioonis, iga-aastases Soome lahe ületamises süstadel. Tavaliselt aerutatakse Tallinnast Helsingisse.
Tallinn 2011 raames plaanime kirjutada mõlema riigi mereaerutamise lugudesse uue peatüki ja aerutada Tallinnast Turusse. Plaanime matkale kaasata ka Soome huvilisi luues sellega sümboolse sideme kahe kultuuripealinna ning kahe hansalinna – Tallinna ja Turu vahel. Plaanitav matk on ühtlasi sidemeks kahe maa ühise merekultuuri pärandi ja tänapäevaste mereharrastuse vahel. Ekspeditsiooni pikkus on ca 300 km ja see kestab umbes 10 päeva, aeg 2011 juunis. Soome lahe avaosa ületatakse Naissaar-Porkkala marsruudil pikkusega 35 km.